BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 5511459
nr 551 1459
Ljusstakar
1 par, nysilver, nyrokoko, höjd: 29
Utrop:
300 kr
Såld:
800 kr
måndag 10 november 2008
kl 16:31:31
300 kr
500 kr
450 kr
650 kr
600 kr
6
700 kr
750 kr
7
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.